Skip to main content
Month
S
M
T
W
T
F
S
Month
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat

Volleyball

2018 Blackhawk Volleyball Team
2018 Blackhawk Volleyball Team

Volleyball Roster

Varsity Roster

No. Name Ht. Pos. Grade
1/2 Abby Vermeulen 5'5 DS 12
5 Samantha Dean 5'4 DS 11
6 Taryn Ziebart 5'8 OH 11
7 Madi Moody 5'5 S 12
9 Katie Schmit 5'5 DS 11
10 Kaylee White 5'4 S 11
11 Tesa Jensen 5'10 MH 12
13 Shannon Linn 5'10 OH 12
17 Taylor Lindsey 5'6 OH 11
19 Tory Reiders 5'8 OH 12
20 Erica Howard 5'8 OH 12
21 Mariah Jost 5'10 MH 11
       
Junior Varsity Roster        
No. Name Ht. Pos. Grade
2 Dayton Easton 5'5 S 9
3 Kaitlin Brueske 5'6 MH 10
3 Megan Linke 5'5 S 11
4 Joche Ferguson 5'3 OH 9
4 Morgan Schmiedt 5'3 S 10
5 Hannah Dixon 5'5 S 9
6 Cassidy Slykhuis 5'9 MH 10
9 Trinity Boschee 5'7 OH 9
10 Teya Moody 5'6 S 9
13 Ellie Voneye 5'6 OH 10
15 Dilyn Brooks 5'4 DS 9
15 Laura Marinho 5'5 OH 12
17 Lucy Nicholson 5'6 OH 10
18 Josie Weber 5'5 DS 11
22 Brooke Doering 5'10 MH 9
23 Trista White 5'9 MH 9
2018 Seniors
2018 Seniors
2018 JV Volleyball Team
2018 JV Volleyball Team
2018 JH Volleyball Team
2018 JH Volleyball Team

Volleyball Schedule

 

Date

Time

Opponent

Location

Aug 21

TBA

Platte-Geddes

Alexandria

Aug 23

TBA

Warner

Alexandria

Aug 02

6:30 p.m. CT

Hanson, 7th, 8th, C,JV,V @ 4:00

Forestburg

Aug 30

6:30 p.m. CT

Ethan, JH, C,JV,V @ 4:30

Woonsocket

Sep 06

6:30 p.m. CT

Mitchell Christian, JV/V

Forestburg

Sep 08

TBA

Unknown Opponent

CBH Tourney

Sep 08

TBA

Unknown Opponent

CBH Tourney

Sep 11

6:30 p.m. CT

Wessington Springs, 7th,8th, C,JV,V @4:00

Woonsocket

Sep 15

1:00 p.m. CT

Oldham -Ramona/Rutland, JH,JV,V@ 1:00

Forestburg

Sep 18

6:30 p.m. CT

Wolsey/Wessington 7th,8th,C,JV,V @4:00

Wolsey

Sep 20

6:30 p.m. CT

Iroquois 7th,8th, C,JV,V@4:00

Woonsocket

Sep 25

6:30 p.m. CT

Highmore-Harrold, C,JV,V@ 5:15

Highmore

Sep 27

TBA

Unknown Opponent

281 Tourney - TBA

Sep 29

TBA

Unknown Opponent

281 Tourney - TBA

Oct 02

6:30 p.m. CT

Sunshine Bible Academy, C,JV,V@5:15

Sunshine Bible

Oct 04

6:30 p.m. CT

Tripp-Delmont/Armour, 8th,7th,C,JV,V @4:00

Trip

Oct 08

6:30 p.m. CT

Howard, 7th,8th,JV,V@4:00

Howard

Oct 9

6:30 p.m. CT

James Valley Christian, 7th,8th,JV,V@ :30

Forestburg

Oct 11

6:30 p.m. CT

Kimball/Whitelake 7th,8th,C,JV,V @4:00

White Lake

Oct 15

6:30 p.m. CT

Corsica-Stickney, JH,C,JV,V@4:30

Stickney

Oct 1

6:30 p.m. CT

Hitchcock/Tulare, JH,JV,V@5:15

Woonsocket

Oct 19

6:30 p.m. CT

Bridgewater-Emery, 7th,8th,C,JV,V@4:00

Forestburg

Oct 23

6:30 p.m. CT

Mt. Vernon/Plankinton, 7th,8th,C,JV,V@4:00

Plankinton

Coaches

Head Coach: Dayna Rodriguez
Asst. Coaches: Tracy Moody, Rick Olsen, Sarah Jensen
Managers:  
Statisticians:  
Principal: Justin Siemsen/Rod Weber
Ath. Director:
 
Tim McCain/Rod Weber
 
School Colors: Black/Royal Blue/Red